Yhdistyksen Y-tunnus

Jokaisella yhdistyksellä on Y-tunnus. Mitä se tarkoittaa? palkkaus yhdistys

Yhdistys tarvitsee Y-tunnuksen, kun se maksaa palkkaa. Sitä käytetään työnantajan ilmoituksissa viranomaisille, mm. Verohallinnolle.

Mikä Y-tunnus?

Y-tunnus on yritys- ja yhteisötunnus, jolla viranomaiset tunnistavat yrityksen. Yhdistyksen pitää hakea Patentti- ja rekisterihallinnolta (PRH) Y-tunnus, jos se tekee ilmoituksia Verohallinnolle. Tämä voi tarkoittaa esimerkiksi:

  • Toimiminen työnantajana
  • ALV-verollinen toiminta

Y-tunnusta ei tarvita pankkitilin avaamista varten. Y-tunnus on muotoa 2554393-3, kansainvälisessä muodossa FI25543933.

Yhdistyksen y-tunnus

18.9.2019 alkaen jokainen yhdistys saa automaattisesti y-tunnuksen. Myös vanhoille yhdistyksille annetaan y-tunnus, jos sellaista ei aiemmin yhdistyksellä ollut. Aiemmin y-tunnus piti erikseen hakea.

Työnantajana yhdistyksen pitää liittyä ainakin Verohallinnon ennakkoperintärekisteriin. Jos yhdistys maksaa säännöllisesti ja jatkuvasti palkkaa (vakituinen työntekijä), niin pitää ilmoittautua myös työnantajarekisteriin.

Tarkista tunnus

Y-tunnuksen voi tarkistaa YTJ:stä hakemalla yhdistyksen nimellä:

Yhdistysrekisteri ja YTJ

Yhdistykset rekisteröidään Yhdistysrekisteriin. Yhdistysrekisterissä yhdistys saa kuusinumeroisen yhdistysnumeron, joka on muotoa 123.123. Se on eri rekisteri, kuin PRH:n ylläpitämä Yritys- ja yhteisörekisteriin, YTJ, johon Y-tunnukselliset yritykset ja yhteisöt rekisteröidään. Rekistereitä ei automaattisesti päivitetä ristiin, joten Y-tunnuksen näkyminen YTJ:ssä ei välttämättä takaa, että yhdistys on rekisteröity Yhdistysrekisteriin.

Yhdistyksen kuulumisen Yhdistysrekisteriin voi tarkistaa täältä.

Yhdistysavain.fi

Yhdistykselle on tehty talouden, jäsenviestinnän ja jäsenrekisterin ylläpidossa auttavia palveluita. Kannattaa kokeilla Yhdistysavain.fi-palvelua. Sillä voi hoitaa jäsenrekisterin ja -viestinnän yhdestä paikasta. Myös Palkkaus.fi-palkanmaksu toimii sen kautta.

Yhdistysavain löytyy tämän linkin kautta.


Käyttäjämme suosittelevat

henrietta kvist

”Palkat ja kaikki niihin liittyvät velvoitteet hoituvat helposti ja luotettavasti yhdessä paikassa, eikä minun tarvitse miettiä asiaa jälkikäteen. Suuri hyöty on myös siitä, että tilitoimistollani on suora pääsy ajantasaisiin raportteihin.”
Henrietta Kvist, yrittäjä / Linguajoy Kielikerhot Oy

henrietta kvist

“Palkkaamalla itse säästin yli 40% remontin kustannuksista”
Mikko J. Salminen, Kauniainen
Auttava ja ystävällinen asiakaspalvelu

Jos sinulla on kysymyksiä liittyen palkkaamiseen, asiakas­palve­lumme auttaa sinua mielellään.

Haluamme kehittää palvelusta mahdollisimman hyvän, joten myös palautteesi on meille erittäin tärkeää.

09 425 50603
aspa@palkkaus.fi


Kokeile palkkalaskuria

Arvioi työntekijän palkkaa, työnantajan kustannuksia ja sivukuluja.

Kokeile laskuria!

Palkanlaskentaohjelma

Kaikki palkanlaskentaa ja palkanmaksuun liittyvä yhdellä maksulla! Tulorekisteri toimii myös automaattisesti.

Aloita heti!